Continuăm seria acțiunilor dedicate informării și prevenirii, iar doamna dr. Corina Gherghe, medic în cadrul Centrului de Sănătate „Sfântul Nectarie”, a fost alături de seniorii de la Clubul Seniorilor „Iulia Hașdeu”. Cei 32 de participanți au primit informații utile despre importanța menținerii mobilității și prevenirea afecțiunilor ortopedice specifice vârstei a treia.
Au fost abordate teme esențiale pentru sănătatea aparatului locomotor, precum:
De asemenea, au fost prezentate serviciile oferite în cadrul Centrului de Sănătate „Sfântul Nectarie”, specialitățile medicale disponibile și modul în care pacienții pot beneficia de consultații și tratamente decontate. S-a discutat despre profesionalismul și dedicarea echipei medicale, care pune întotdeauna pacientul în centrul actului medical.
Ne pasă cu adevărat de comunitatea noastră și de nevoile persoanelor vârstnice. De aceea, în ultima zi de vineri a fiecărei luni vom fi din nou alături de dumneavoastră, cu acțiuni dedicate informării, prevenirii și promovării unui stil de viață activ și sănătos.
Împreună construim o comunitate mai mobilă, mai sănătoasă și mai bine informată.
Centrul de Sănătate “Sfântul Nectarie” este o unitate medicală aflată în subordinea Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Sector 6 și a Primăriei Sectorului 6, unde cetăţenii pot beneficia de consultații și tratamente medicale de calitate decontate prin CASMB, iar persoanele cu venituri mici din comunitate, au parte de servicii medicale gratuite sau cu plată parțială.
Data publicării: Luni, 30 mar 2026