Igiena orală este una dintre cele mai simple, dar și cele mai importante forme prin care avem grijă de sănătatea noastră.
Astăzi, 20 martie, sărbătorim Ziua Mondială a Sănătății Orale, prilej cu care copiii au participat la un eveniment special organizat în parteneriat cu Plaza România, beneficiind de sprijinul medicului stomatolog, dr. Corina Sorica, de la Centrul de Sănătate „Sfântul Nectarie”.
Copiii de la centrele de zi, împreună cu cei din comunitate, au descoperit, într-o atmosferă prietenoasă și interactivă, cât de important este periajul dentar corect și ce obiceiuri îi pot ajuta să își mențină dinții sănătoși. Prin explicații simple și demonstrații practice, ei au învățat cum să își îngrijească dantura și care sunt alimentele ce pot afecta sănătatea dinților..
Bucuria a fost și mai mare atunci când cei mici au primit periuțe și pastă de dinți, dar și un orar special, creat pentru a-i ajuta să își formeze o rutină zilnică de îngrijire orală. Au aflat, de asemenea, că cel mai important periaj este cel de seară și că pentru o dantură sănătoasă este recomandat să ne spălăm pe dinți de cel puțin două ori pe zi, timp de două minute.
De șase ani consecutivi, Centrul de Sănătate „Sfântul Nectarie” organizează campanii de informare și conștientizare, subliniind importanța igienei orale. Un obicei sănătos format încă din copilărie are cele mai mari șanse să rămână parte din viața noastră pentru mult timp.
Ne găsești pe Bulevardul Uverturii nr. 81, Sector 6.
Suntem aici pentru sănătatea ta și pentru zâmbete cât mai sănătoase. Vino la stomatologie!
Centrul de Sănătate “Sfântul Nectarie” este o unitate medicală aflată în subordinea Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Sector 6 și a Primăriei Sectorului 6, unde cetăţenii pot beneficia de consultații și tratamente medicale de calitate decontate prin CASMB, iar persoanele cu venituri mici din comunitate, au parte de servicii medicale gratuite sau cu plată parțială.
Data publicării: Vineri, 20 mar 2026